Szybki kontakt
      
94 341 63 30       

Film pt. "Moja nowa ojczyzna"

Projekt zrealizowany przez Grupę nieformalną z Patronem Stowarzyszenie Teatr Propozycji "Dialog" im. Henryka Rodkiewicz

Termin realizacji: 10.05.2022 - 03.08.2022 r.

Kwota dofinansowania: 5 000,00 zł

Projekt zakładał realizację filmu pt. "Moja nowa ojczyzna - Моя нова батьківщина" to dokument poświęcony osobom, które mieszkają w naszym regionie, a są z pochodzenia obywatelami Ukrainy. Przyjeżdżali do Polski w różnych okresach, z różnych powodów i po jakimś czasie to Pomorze zachodnie wybierali jako swój dom.
Zakładali rodziny, kończyli szkoły, nostryfikowali swoje dyplomy, żeby pracować w określonym zawodzie. To tu założyli swoje rodziny i tu jest teraz ich dom. W sercu, w myślach Ukraina to ich miejsce, ale praca, przyjaźnie, dom spowodowały, że to Polska jest ich nowym miejscem życia.
Film oparty jest na rozmowach z tymi ludźmi w ich ojczystym języku - po ukraińsku ( tłumaczenie polskie w postaci napisów u dołu ekranu). Bohaterowie filmu wykonują różne zawody: lekarze, pielęgniarki, kucharze, pokojowe w hotelach, ekspedientki.....
Opowiedzieli o sobie i swoim życiu, o tym jak do Polski trafili i jak wygląda ich dzień codzienny, jak wychowują dzieci. Opowiedzieli o tęsknocie emigranta, o trudach życia w nowej rzeczywistości. Ale również o swoich sukcesach zawodowych, o przyjaźniach, o tym co osiągnęli.
Cel powstania tego filmu, to czytelny i jasny przekaz do obecnej, spowodowanej wojną emigracji. Do ludzi, którzy porzucają swoje domy i z jedną walizką jadą w nieznane. Ten film ma nieść pomoc tym, którzy w tej chwili nie mają wyboru. Ratują życie swoje i swoich dzieci. Może kiedyś wrócą na Ukrainę. Ale w tej chwili są tu.

link do filmu:
https://www.youtube.com/watch?v=UUr09lteuLA

https://www.facebook.com/teatr.dialog/photos/5333346476756967


A
A
A
Generator wniosków NOWEFIO na lata 2021-2023